Czy warto uprawiać jogę?

Joga jest systemem ćwiczeń zarówno fizycznych, jak i umysłowych oraz oddechowych. Wywodzi się z Indii, gdzie wykonywana jest od ponad 4 tysięcy lat. Pozwala ona na zachowanie równowagi umysłu i ciała. Jest to jedna z form, która pozwoli ci się zrelaksować i poprawić kondycję fizyczną. Sprawdź, dlaczego warto uprawiać jogę.

Na czym polega joga i dlaczego warto ją wykonywać?

Joga ma wpływ na właściwie wszystkie układy oraz narządy ludzkiego ciała, a jej regularne wykonywanie przynosi pozytywne efekty zdrowotne. W jej trakcie wykonywane są ćwiczenia zwane asanami, które działają na czterech płaszczyznach: ucisku, rozciągania, wzmacniania oraz relaksu. Poprzez nie aktywizowany jest układ nerwowo-mięśniowy oraz nerwowo-gruczołowy, co z kolei skutkuje podwyższeniem jakości zdrowia i stanu umysłu. Ponadto joga korzystnie wpływa na kondycję ciała, pozwala na lepsze kontrolowanie oddechu oraz redukuje stres i napięcie mięśniowe. Dodatkowo pozwala ona zmniejszenie bólu stawów oraz zwiększenie wydajności mięśni i ścięgien.

Zamiast jogi – jak inaczej można się zrelaksować i rozluźnić?

Czujesz się spięty, przepracowany lub przemęczony? Codzienna joga pomaga w zniwelowaniu tych stanów, ale czasem potrzeba czegoś więcej. Doskonałą odskocznią od codzienności są weekendowe wypady, wycieczki rowerowe czy dłuższe wyjazdy w urokliwe miejsca. Szczególnie bliski kontakt z naturą pomaga w oderwaniu się od codziennych problemów i sprzyja tak zwanemu „resetowi”. Świetnym pomysłem jest, chociażby wynajem pokoi na Kaszubach lub nad morzem. Bliskość plaży czy lasów koi zmysły, a atrakcje, w które często wyposażone są nowoczesne apartamenty (np. Loox Ostrovo), takie jak sauna czy jacuzzi doskonale umilają pobyt. Dzięki temu wrócisz do pracy pełen werwy i nowej energii.